Новини

Дефіцит мікросхем: реальний чи штучний?

Виробники високотехнологічної електроніки вже рік страждають від всезростаючого дефіциту чипів. І в рубриці високих технологій впродовж тривалого часу це топ-новина. Тема стала однією з найбільш обговорюваних, і як буває в таких випадках, породила багато міфів та розділила думки користувачів. Ми спробували детальніше ознайомитись з питанням та навести аргументи на користь обох сторін. Хто ж правий? Обирати вам. 

Пролог: першопричина кризи та ситуація на ринку

З початком пандемії прискорився ріст попиту на смартфони, ноутбуки, “розумні” телевізори, автомобілі тощо. Локдаун стимулював людей купувати більше високотехнологічних девайсів. Кожен з таких пристроїв працює на мікросхемі, яка є їхнім “мозком”. А підвищений попит на мікросхеми виробники досі не здатні задовольнити. І це стало проблемою.

За оцінками аналітиків компанії TrendForce попит на мікросхеми у світі виявився на 30% вищим пропозиції. Виробники чіпів вже в першому кварталі 2021 року почали різко відставати по виконанню замовлень. Це призвело до того, що великі компанії очікують на замовлення до 17 тижнів, а малі — більше року, або ж взагалі відмовляються від мікросхем. Водночас почали зростати ціни на кінцевий продукт — високотехнологічну електроніку, автомобілі. 

Найбільші виробники мікросхем — це тайванська компанія Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) та південнокорейська Samsung, що займають 56% та 18% ринку відповідно. 

TSMC вже змінила пріоритети по випуску продукції. В першу чергу компанія випускає процесори для Apple і чіпи для автовиробників. При цьому вартість продукції компанії зросла на 10-20%. Більше 30 виробників мікросхем підняли ціни на 10-30%, серед них UMC, Samsung, SMIC. 

Що призвело до кризи?

Вище ми вже описали першопричини, що в сумі з низкою інших факторів призвели до патової ситуації на ринку напівпровідників. В даному розділі зануримось дещо глибше та роздивимось аргументи обох сторін. 

Дефіцит реальний 

Причиною кризи стали реальні, об’єктивні фактори, які спричинили ланцюгову реакцію та призвели до того становища на ринку, яке ми спостерігаємо. Що це за фактори? 

  • Епідемія ковіду стимулювала зростання попиту на технологічні девайси. За оцінками експертів J.P. Morgan та TrendForce зростання попиту становило 10-30% на різні види пристроїв. І високий рівень попиту тримається й досі. 
  • Компанії-виробники чіпів не в силах задовольнити теперішній рівень попиту, оскільки їм не вистачає ресурсів та потужностей для виробництва необхідної кількості мікросхем. Галузь щотижня витрачає 2 млрд доларів на розбудову потужностей, але самого лише будівництва фабрик недостатньо. За словами голови ARM Limited процес відновлення ринку потребує кращої взаємодії між усіма ланками ланцюга поставок. Навіть Apple скоротила виробництво iPad на 50%, щоб їй вистачило чіпів для iPhone 13. 
  • Автовиробники, побачивши невеликий економічний спад на початку пандемії, довірились висновкам своїх аналітиків та скоротили замовлення. Постачальники також скоротили замовлення мікросхем. Проте залишились компанії, які продовжили закуповувати чіпи у великих кількостях. Виробники чіпів, зокрема TSMC, переорієнтували виробництво саме на таких замовників. Але аналітики автовиробників помилились. Попит швидко виріс, а постачальники не змогли так само швидко відновити попередні об’єми поставок.
  • Торгівельна війна між США та Китаєм. Це, зокрема, і санкції США щодо Huawei та Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). На останню припадає 5% ринку. Це змусило американські компанії замінити пристрої та відмовитись від закупівель мікросхем у SMIC.
  • Концентрація виробництва. 87% загального випуску мікросхем припадаєна Тайвань, Південну Корею та Китай. Як зазначають в Blue Chip Partners, яукщо майже все виробництво зосереджено в одному регіоні, з часом перебої з поставками неминучі. 

Дефіцит штучний

  • Чимало виробників закупляють безліч чіпів про запас. Через це і утворилась криза на ринку напівпровідників, про що повідомив директор TSMC. Компанія провела дослідження та з’ясувала, що існує низка великих виробників, які тримають значні об’єми мікросхем на складах. Це змусило відкласти замовлення для ряду великих клієнтів та перерозподілити продукцію. Таке рішення встигло викликати бурне обговорення та невдоволення виробників. 
  • Автовиробники та виробники високотехнологічних пристроїв побачили, що не дивлячись на зростання цін на продукцію, користувачі готові й далі купувати, навіть коли ціни вищі на 30, 40, 50%, а подекуди, як з відеокартами, можуть бути вищими в декілька разів. Представники BMW заявили, що стануть свідомо недостатньо задовольняти попит. Таким чином вони готові утримувати ціни на продукцію на завищеному рівні — про це пише британська газета Financial Times.

Який вихід з ситуації? 

Влада США домовилась з керівництвом TSMC збудувати нові лінії виробництва чіпів в Аризоні. Фабрика виготовлятиме 20 тисяч сучасних 5-нанометрових мікросхем на місяць для потреб автомобілебудування. 

Сенат США схвалив законопроект, яким передбачається субсидіювання національної галузі з виробництва напівпровідників сумою 52 млрд доларів строком на 5 років. 

В Японії TSMC та Sony виділять близько 9.2 млрд доларів для будівництва першого в країні заводу з виробництва 20-нанометрових мікросхем. 

Китай інвестує 1.4 трлн доларів в Alibaba Group, Huawei Technologies Co. Ltd, SenseTime Group Ltd. та інші високотехнологічні компанії для зниження залежності електронної галузі від інших держав. 

Intel веде перемовини з розробниками мікросхем і готова надати їм власні виробничі потужності в Орегоні, Аризоні, Нью-Мексико, Ізраїлі або Ірландії. 

Як швидко галузь зможе задовольнити ринок? 

За прогнозами голови ARM Limited Саймона Сегарса безпрецедентна криза не буде усунена до грудня 2022 року. В STMicroelectronics  (компанії-виробнику напівпровідників, продукцію якого використовують Apple, Bosch і Cisco) вважають, що дефіцит закінчиться лише в 2023 році. Такої ж думки притримуються в Intel та Forrester. 

Висновки

Таким чином, криза в галузі напівпровідників лише засвідчує швидкі темпи розвитку високотехнологічної електроніки та зростання попиту на неї. Це індикатор високого потенціалу галузей, які використовують мікросхеми. Все ж таки основною причиною дефіциту є нестача потужностей, яка завдяки зацікавленості держав та мільярдних інвестицій в близькому майбутньому буде вирішена. Нинішня нестача мікросхем вказує на довгостроковий економічний розвиток. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.