Новини

Більше кисню і чистіше повітря: у Белграді встановили дерево-біореактор

“LIQUID 3” — це міський фото-біореактор, покликаний боротися з викидами парникових газів і поліпшити якість повітря.

Біореактор містить шістсот літрів води і мікроводорості, які шляхом фотосинтезу виробляють чистий кисень. Одна така конструкція здатна замінити два 10-річних дерева або 200 квадратних метрів газону. Про це розповів один з авторів проєкту з Інституту міждисциплінарних досліджень Белградського університету доктор Іван Спасоєвич.

У чому перевага водоростей?

І дерева, і трава, і водорості здійснюють фотосинтез, поглинаючи вуглекислий газ і виробляючи кисень. Але перевага мікроводоростей у тому, що вони роблять це від 10 до 50 разів ефективніше дерев, і їх можна використовувати для заповнення міських локацій, де немає місця для зелених насаджень.

Біореактори мають доволі футуристичний вигляд, який допомагає їм органічно вписатись в урбанізований міський ландшафт. Хоча вони і не є повноцінним замінником дерев та газонів, проте рідкі дерева добре впораються з очищенням повітря у непридатних для насаджень місцях. 

Перший фото-біореактор встановили в столиці Сербії — Белграді, і це не дивно. Адже місто входить в десятку найзабрудненіших у Європі через дві великі вугільні електростанції. За даними Європейської неурядової організації Health and Environment Alliance (HEAL) ці два об’єкти входять у десятку найбрудніших у Європі. Активісти стверджують, що забруднення в Сербії та інших частинах Балканського півострова настільки сильне, що його можна побачити, відчути і навіть спробувати на смак, особливо восени і взимку.

Висновок

Чи є “LIQUID 3” панацеєю? Ні, оскільки почати потрібно зі зменшення джерел забруднення. Міста, особливо великі урбанізовані центри, потребують значно більшої кількості зелених насаджень та зменшення вуглекислих викидів. В той же час, рідкі дерева в формі фото-біореакторів здатні доповнити бетонні ландшафти й допомогти деревам та газонам з очищенням міського повітря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.